Komunikační strategieStrategie & Insight

Je „v divočině“ místo pro Coca-Colu?

Klient: Coca-Cola

Jak vypadá každodenní život teenagera v České republice? Má konzumace nealkoholických nápojů teenagery nějaké zákonitosti? Jak by se měla Coca-Cola zabydlet v neomezeném světě teenagerů a stát se jeho pevnou součástí?

Problém

Společnost Coca Cola je celosvětovým leadrem v oblasti CSD (sycených nealkoholických nápojů). Na českém trhu však má silnou konkurenci v lokálním produktu – Kofole. Ta postupně získává pozici jak on-trade, tak off-trade. Znatelný je její rostoucí trend v sektoru HORECA (restaurace). Jde o důsledek taktických marketingových operací nebo jde o hlubší příčinu?

Řešení

Po analýze široké datové základny (prodejní data, výzkumná data, rešerše) bylo zřejmé, že úspěch lokální značky kopíruje typický konkurenční vzorec dobře popsaný i na jiných trzích. Jde o kombinaci nižší ceny a lokálního kulturního sentimentu. Idealisti připravili komunikační strategii zvyšující lokální relevanci silného globálního DNA značky Coca Cola.

Pomohli jsme Coca-Cole zapustit kořeny do české kultury.

Výsledek

Výsledkem je zpráva obsahující mozaiku barevných a živých náhledů prostřednictvím videí, fotek a pojednání o životním stylu. Ukázalo se však, že abychom drželi krok s teenagery, powerpointová prezentace není optimálním nástrojem. Na základě jejich vlastních slov, fotek, videí a hudby jsme tedy o životě českých teenagerů vytvořili krátký dokument. Tento etnografický pohled se velmi osvědčil – efektivně zprostředkoval informace těm, kteří dělají obchodní rozhodnutí a také ostatním, kteří se podílejí na procesu marketingového plánování: agenturám zabývajícím se marketingovou komunikací, obchodním partnerům atd.